احتمال شیوع ویروس اومیکرون در میان کودکان مشهدی

احتمال شیوع ویروس اومیکرون در میان کودکان مشهدی
پزشکان احتمال می‌دهند ویروسی که بیشتر کودکان مشهدی به آن مبتلا شده‌اند، سویه اومیکرون باشد. پیش از این یک مقام وزارت بهداشت ایران گفته بود شش مورد ابتلا به ویروس اومیکرون از جمله در مشهد، هرمزگان و بابل شناسایی شده‌اند.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد گفته است، پزشکان احتمال می‌دهند ویروسی که بیشتر کودکان درگیر آن هستند، همان اومیکرون باشد اما به دلیل نبود کیت آزمایش نمی‌توان با قطعیت در این خصوص اظهار نظر کرد.

غلامرضا خادمی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا می‌گوید اطلاعات موجود در خصوص ویروس ناکافی بوده و سویه اومیکرون هنوز ویروسی ناشناخته است.

 

او افزود، در بسیاری از مقالات گفته شده این ویروس علائم جدی ندارد ولی از گوشه و کنار دنیا به ندرت اطلاعاتی هم می‌رسد که علائم تنفسی در برخی از بیماران دیده شده است. خوشبختانه در بیشتر منابع ‌علمی و پزشکی آمده که ویروس اومیکرون ضعیف است.

پیش از این محمد هاشمی، سرپرست اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران، از شناسایی ۶ مورد جدید مبتلا به سویه اومیکرون خبر داده بود. او گفته بود ۵ نفر از مبتلایان در هرمزگان و یک نفر در شهر بابل بوده است.

این مقام وزارت بهداشت ایران گفته یک مبتلا نیز پیشتر در شهر مشهد شناسایی شده بود.

غلامرضا خادمی، پزشک اطفال در بخش دیگری از سخنانش گفته است: «در حال حاضر شهر مشهد درگیر بیماری ویروسی شدیدی است که علائمی بین علائم آنفلوآنزا و سرماخوردگی دارد. شیوع این ویروس بسیار بالاست و علائم آن بین کودکان شدیدتر و در بزرگسالان خفیف‌تر است.»

او تصریح کرد که هم‌اکنون در شهر مشهد این ویروس حضور دارد و نیاز است که کیت‌های تشخیصی آن‌ وارد شود تا بتوانیم به طور دقیق این ویروس را شناسایی کنیم.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان تخصصی کودکان اکبر مشهد اظهار داشت: «این ویروس همه اعضای خانواده را درگیر می‌کند. خوشبختانه تاکنون کسانی که مبتلا شده‌اند، در بیمارستان بستری نشده‌اند. در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای است که از حدود ۲۰ بیماری که فقط به مطب من مراجعه می‌کنند، ۱۶ نفرشان علائم سرماخوردگی، گلو درد، سرفه، شکم درد، اسهال و استفراغ دارند.»

وی گفت که بهترین راهکار پیشگیری از این بیماری، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، اجتناب جدی از دورهمی‌ها و واکسیناسیون است: «به دلیل بالا بودن قدرت شیوع این ویروس شرایط زندگی‌سخت خواهد شد اما بعید می‌دانم مرگ‌ومیر به همراه داشته باشد.»

بیشتر کودکان در مدرسه مبتلا شده‌اند

خادمی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد بازگشایی مدارس گفت: «از ابتدا با بازگشایی مدارس موافق نبودیم اما اکنون با توجه به اینکه این ویروس بین کودکان شیوع بیشتری دارد، بهتر است حداقل حضور دانش‌آموزان در مدارس اختیاری شود تا تکلیف این موج مشخص گردد چراکه طبق گفته اکثر کودکانی که به ما مراجعه می‌کنند، آنان در مدرسه مبتلا شده‌اند.»

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی، می‌گوید با ورود سویه اومیکرون به کشور باید احساس خطر کرد و دولت باید محدودیت‌هایی مانند آموزش مجازی و دورکاری کارکنان را بازگرداند. او افزود: «خطر شیوع تصاعدی و انفجاری سویه اومیکرون در ایران وجود دارد.»

 

ناجی تأکید کرد: «سویه جدیدی اومیکرون را که وارد کشور شده باید بسیار بسیار جدی در نظر بگیریم چون میزان انتقال و سرعت شیوع آن حتی از سویه دلتا بیشتر است و این خطر هم وجود دارد که هر چقدر اومیکرون بچرخد، با توجه به سرعت رشد و واکسن‌گریزی که دارد، به ظهور واریانت‌های خطرناک‌تر منجر شود.»

سرپرست اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران به تأکید از مردم خواسته است “علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و حضور نیافتن در تجمعات، تزریق دوز سوم واکسن کرونا در اسرع وقت” را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید