عنبر نسارا

عنبر نسارا چیست؟ خواص عنبر نسارا


با شنیدن این اسم پرطمطراق، انسان ناخودآگاه، یک داروی خوش رنگ و بو را در ذهن خود مجسم می کند؛ اما در واقع، عنبر نسارا، پشگل الاغ ماده (به گویش محلی ماچه الاغ) است.

در کتب داروسازی طب قدیم، خواص دارویی انواع مدفوع و ادرار انسان و حیوانات مختلف شرح داده شده است. جالب آنجاست که این آثار درمانی به طور مکرر تجربه شده است و در بسیاری موارد گره گشای درمان بیماری هایی بوده اند که در حالت عادی درمان آنها بسیار سخت است. برای مثال با مراجعه به یادداشت های مرحوم فقید، دکتر عبدالله احمدیه-که خدایش رحمت کناد- موارد متعددی را می توان یافت که دردهای شدید مفصلی و روماتیسمی را با ضماد سرگین گاو درمان نموده اند.

البته در کتب طبی قدیم، حتی آثار استفاده خوراکی! از این داروها هم ذکر شده است اما از آنجا که استفاده خوراکی آنها در فقه ما حرام شمرده شده است – به استثنای ادرار شتر که با رعایت شرایط و از نظر بعضی فقها، قابل شرب است – ترجیح می دهم از این موارد عبور کنم و به سایر خواص عنبر نسارا بپردازم.

دود عنبر نسارا در محیط های بسته مثل فضای خانه، مانند اسفند اثر میکروب کشی قوی دارد و انجام گاهگاهی این کار به ویژه در فصول سرد، تاثیر قابل توجهی در کاهش موارد بروز بیماری هایی مثل سرماخوردگی دارد؛ به ویژه اگر یکی از اعضای خانواده سرما خورده باشد می توان با این کار از افزایش بار ویروس در فضای محل زندگی کاست.


استنشاق دود عنبر نسارا یکی از راه های مناسب برای درمان سینوزیت های مزمن و حاد و سرماخوردگی است. این کار در درمان سردردهای کهنه نیز موثر است. برای این کار، عنبرنسارا را در یک اسفند دود کن ریخته روی شعله کم قرار داده دود متصاعد شده را استنشاق کنید.


گرفتن مواضعی از بدن که دچار خارش است روی دود عنبر نسارا، یکی از روش های بسیار موثر در کاهش انواع خارش هاست. همچنین این کار، برای درمان تاول ها و زخم های ترشح دار نیز اثر مناسبی دارد. این روش یکی از بهترین روش های درمانی اگزما هم هست. همچنین این کار تاثیر بسیار خوبی در ترمیم سریع انواع زخم ها به ویژه زخم های سوختگی دارد.


ضماد کردن مخلوط عنبر نسارا و سرکه روی پیشانی در درمان خون دماغ مفید است.

استفاده از عنبر نسارا برای درمان صرع

به روش های ذیل می توان از عنبر نسارا برای کمک به درمان صرع استفاده کرد:

استنشاق عصاره خشک آن با سرکه
استفاده از آب عنبر نسارای تازه به عنوان قطره بینی

سایر خوص عنبر نسارا
پاشیدن پودر عنبر نسارای خشک بر روی انواع زخم های تازه، علاوه بر کمک به بهبودی آنها، خونریزی آنها را نیز متوقّف می کند.

دود دادن عنبرنسارا برای كاهش خونریزی و كوتاه كردن دوره عادت ماهیانه بانوان و درمان عفونت های واژینال مفید است.

 

استفاده از عنبر نسارا برای عفونت واژینال
برای این كار 2 الی 3 عدد عنبر نسا را همراه با خاكشی یا خاکشیر و اسپند، روی كمی ذغال انداخته و گلدان سفالی كه ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید، كه در این صورت مانند دودكش می شود، لباس زیر خود را درآورده و دامن بلندی بپوشید و به حالت نیم خیز روی آن بایستید.

البته این کار بدون خاکشی و اسپند هم موثر است. اگر هم حوصله ندارید می توانید بدون این تشریفات خاص درمان را انجام دهید. برای این کار کمی عنبرنسارا را روی اسفنددودکن روی شعله کم قرار داده بگذارید دودش به واژن بخورد.

این كار را 2 روز قبل از زمان پریود، 2 روز در زمان پریود و 2 روز بعد از پریود انجام دهید.

به همان شیوه فوق الذّکر، دود عنبرنسارا در درمان و و کاهش عوارض بواسیر هم بسیار موثر است.

 

خواص عنبر نسارا برای درمان بیماری‌ ها
۱. درمان سوختگی
عنبر نسارا می‌تواند برای خشک کردن زخم‌های عفونی ناشی از بریدگی‌ها یا سوختگی‌ها استفاده شود. برای این کار می‌بایست قسمت‌های سوخته را روزانه چند بار روی دود عنبر نسارا قرار داد تا روند درمان آن سریع‌تر انجام شود.

۲. درمان سرماخوردگی
عنبر نسارا برای جلوگیری و درمان سرماخوردگی معجزه می‌کند. از این رو توصیه می‌شود در فصول سرد سال از آن استفاده کنید. برای این کار سر و صورت خود را روزی چند مرتبه روی دود عنبر نسارا بگیرید. حتی دهان خود را باز کنید تا دود به دهانتان وارد شود.

۳. خواص ضد میکروبی
در محیط‌های بسته خانگی و یا اداری برای فصول سرد، همواره استفاده از دود عنبر نسارا توصیه می‌شود؛ چون خواص میکروب‌کشی عنبر نسارا، مانع از انتقال بیماری‌ها از افراد مریض به سالم می‌شود.

۴. بند آوردن خونریزی
اگر اندامی از بدن دچار خونریزی شدید شد، پاشیدن مقداری از پودر عنبر نسارای تازه روی محل خونریزی، باعث بند آمدن خونریزی می‌شود.

۵. درمان صرع
عنبر نسارا از بروز حملات صرع جلوگیری می‌کند. در طب سنتی یکی از بهترین داروها برای درمان صرع یا در واقع روش‌ها، استنشاق دود عنبر نسارا همراه با سرکه و یا استفاده از آب آن و استفاده به عنوان قطره بینی است.

۶. درمان سینوزیت
اگر سینوزیت دارید، یکی از بهترین و ارزان‌ترین راه‌ها استفاده از دود عنبر نساراست؛ در فصول سرد روزانه چند بار صورت خود را روی دود آن قرار دهید. این کار به درمان سینوزیت کمک زیادی می‌کند.

۷. رفع خستگی
برای رفع خستگی‌های روزانه و چشم درد ناشی از فعالیت زیاد، استفاده از دود عنبر نسارا مفید است. سر و صورت خود را چند دقیقه روی دود بگیرید تا به خواص آن پی ببرید.

۸. حفظ بهداشت دهان و دندان
خواص ضد عفونی، ضد باکتریایی و ضد قارچی عنبر نسارا باعث شده تا دود آن در بهداشت دهان و دندان مفید باشد.

۹. درمان عفونت گوش
یکی از بهترین روش‌ها برای رفع عفونت‌های اجزای سر و صورت، استفاده از دود عنبر نساراست. رفع گوش درد و یا عفونت‌های گوش را با دود دادن آن با عنبر نسارا درمان کنید.

۱۰. درمان تنگی نفس
استفاده از دود عنبر نسارا می‌تواند در درمان تنگی نفس و آلرژی‌های فصلی مرتبط با سیستم ریه مفید باشد.

۱۱. تقویت سیستم ایمنی بدن
دود عنبر نسارا نوتروفیل‌های خون را تحریک و فعالیت آن‌ها را برای مقابله با میکروب‌ها تشدید می‌کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

۱۲. درمان تب خال
اگر به هر علتی دائم تبخال می‌زنید، استفاده از عنبر نسارا به شما کمک می‌کند. دود عنبر نسارا به سادگی تب خال‌ها را برطرف می‌کند.

۱۳. درمان بواسیر
دود عنبر نسارا در رفع بواسیر و زخم‌های آن نیز مؤثر است. برای درمان، هر روز چند بار و برای چند دقیقه نیم خیز روی دود عنبر نسارا بایستید تا دود آن به محل بواسیر برسد.

۱۴. توقف خون دماغ
اگر همواره در فصول گرم سال دچار خون دماغ می‌شوید، ضماد عنبر نسارا و سرکه را تهیه کرده و روی پیشانی خود ببندید. این کار خون دماغ را متوقف می‌کند.

۱۵. درمان گل مژه
به افرادی که با مشکلات گل مژه چشمی و یا عفونت (قی) چشمی روبه‌رو هستند، استفاده از دود عنبر نسارا توصیه می‌شود.

خواص عنبر نسارا در بارداری
نظرات و دیدگاه‌های بسیاری در مورد استفاده از عنبر نسارا و بهره‌مندی از خواص آن در دوران بارداری وجود دارد. بسیاری از محققان، استفاده از دود عنبر نسارا در رفع تعدادی از عفونت‌ها و قارچ‌های دوران بارداری زنان باردار را مؤثر می‌دانند و عوارض این ماده را ناچیز می‌دانند.

تعدادی از محققان نیز با استنشاق دود عنبر نسارا در دوران بارداری مخالف هستند و حتی دود آن را عاملی برای سقط جنین می‌دانند. از این رو، مشورت با پزشک در استفاده از عنبر نسارا در دوران بارداری کاملاً الزامی است.

 

1 نظر در “عنبر نسارا”

دیدگاهتان را بنویسید